Aktivity

sportovní vyžití na Kvildě a v okolí

Cyklistika

Národní park Šumava nabízí nejvíce možností vyznavačům cykloturistiky. Mimo veřejné komunikace lze na kole jezdit po vyznačených cyklotrasách a těch je tu velké množství. Navíc můžete využít pravidelného cyklobusu Do nového okna, na Kvildě je křižovatka jednotlivých linek.

Doporučené cyklotrasy

 • Kvilda - Pramen Vltavy (5,9 km) - Bučina (9,1 km) - Knížecí Pláně (12,3 km) - Polka (20,2 km) - Borová Lada (27,8 km) - Kvilda (36 km)
 • Kvilda – prameny Vltavy (5,9 km) – Černá hora – Filipova Huť – Kvilda (28,7 km)
 • Kvilda – Filipova Huť – Modrava – Březník – Černohoská nádrž – Kvilda (34,2 km)

Lyže

Běžecké lyžování
Na lyžích, stejně jako na kole, snadno projedete velkou část Šumavy. Běžecké trasy jsou strojově upravené a vedou z Kvildy na všechny strany. Aktuální stav stop můžete sledovat na bilastopa.cz Do nového okna. Nevynechejte krásný okruh Kvilda - Pramen Vltavy - Bučina - Kvilda (17 km) nebo závodní okruhy na Zadově a Churáňově. Pro běžkaře je tu možnost vyjet si do areálů Finsterau - Mauth Do nového okna a Haidmühle-Bischofsreut-Frauenberg Do nového okna v Německu.

Sjezdové lyžování
Pro sjezdaře je možnost využít vleků na Kvildě nebo areály dostupné autobusem nebo autem. Nejbližší je lyžařský areál Zadov na Churáňově Do nového okna a Nové Hutě Do nového okna, šumavský Špičák Do nového okna, areál v Kašperských horách Do nového okna nebo lipenský areál Kramolín Do nového okna.
V Německu jsou dobré podmínky na Almbergu (Mitterdorf-Philippsreut) Do nového okna a samozřejmě na Velkém Javoru Do nového okna. Využít lze dalších areálů Haidmühle-Bischofsreut-Frauenberg Do nového okna a Neureichenau Do nového okna nedaleko Stožce. Dobré lyžování je také na Hochfichtu Do nového okna v Rakousku.


Turistika

Kromě do lesů, kde máte možnosti houbaření, sběru borůvek a také brusinek, se můžete vydat na turistické trasy. Klub českých turistů vyznačil na Šumavě několik zajímavých tras pro pěší turistiku a přímo v okolí Kvildy naleznete i oblíbené naučné stezky.
Navíc jenom pro pěší jsou dostupné největší přírodní zajímavosti v okolí. Jezerní slať s vyhlídkovou věží i Chalupská slať s největším rašelinným jezírkem v ČR jsou přístupné po povalovém chodníčku. Minout nemůžete ani nové návštěvnické centrum s oborou pro jeleny. Pěším jsou dostupné i nejvyšší partie Šumavy, z Kvildy je dnes dobře dostupný Luzný/Lusen (1373 m n.m.) i Roklan/Großer Rachel (1453 m n.m.) v Německu. Tam také najdete atraktivní Stezku v korunách stromů Do nového okna, novou dominantu Bavorského lesa. Podobná stezka Do nového okna je i u Lipna. Nedaleko za hranicemi ve Finsterau je otevřen dolnobavorský skanzen Do nového okna. Na Srní můžete navštívit výběh vlků.

In-line brusle

Využijte možnost se projet šumavskou přírodou i na in-line bruslích. Trasa z Nové Pece do Stožce bývá dějištěm i Českomoravského poháru, v minulosti se také závodilo na silnici z Horní Vltavice na Kvildu. Nádherné jsou i cyklostezky kolem Lipenské přehrady. K bruslení zve i perfektní okruh v jinak lyžařském areálu Vodník u Vimperka. Od nás jsou trasy jen kousek!

Geocaching

Máte rádi tajemství? Chcete odhalit neznámé skrýše? Geocaching je podporován i Správou NP Šumava a hledači keší mají možnost projít Šumavu s GPSkou a najít odpovědi na zajímavá témata.

Vodáci

Na Šumavě lze splouvat tři řeky, a to Otavu, Vltavu a Vydru. V národním parku Šumava je třeba dodržovat pravidla pro splouvání Do nového okna, v CHKO se splouvání řek řídí běžnými vodáckými pravidly.

Otava

 • Čeňkova Pila - Rejštejn
  (Informační středisko Rokyta tel.: 376 599 009, 731 530 437)

Vltava

 • Borová Lada - Polka
  meandrující bystřina až zklidněná řeka obtížnost WW I
  (Informační středisko Svinná Lada tel.: 388 434 180)
 • Polka - Lenora
  úsek leží na území CHKO a splouvání zde není omezeno
 • Lenora - Soumarský Most
 • Soumarský Most - Pěkná
 • Pěkná - Nová Pec
  (všechny tři úseky informační středisko Stožec tel.: 388 335 014)

Vydra

 • (Informační středisko Rokyta tel.: 376 599 009, 731 530 437)

Plavání a relax

Chcete si zaplavat a trochu zrelaxovat? Máte možnost zajet do akvaparku v německém Waldkirchenu Do nového okna. Další možností odpočinku jsou domácí bazény v Sušici Do nového okna a v Horažďovicích Do nového okna.
O poznání dále jsou proslulé termální lázně Bad Füssing Do nového okna nedaleko Pasova v Německu (120 km). Ale návštěva největších evropských lázní opravdu stojí za to. Je to 100% relaxace. Za návštěvu stojí i deggendorfské akvacentrum Elypso Do nového okna.

Pohraničníci patří do historie Kvildy stejně jako Král Šumavy


Šumava zaujímá v 50. letech zvláštní místo. Když lidé začali před začínajícím komunistickým terorem prchat na Západ, vybrala si podstatná část z nich cestu právě přes šumavské kopce. Přes hranice tu převáděli starousedlíci, sokoli, skauti, bývalí pašeráci, ale i pohraničníci, kteří soucítili se zoufalstvím běženců. Nejslavnější z nich byli Franz Nowotny z dnešní Nové Huti známý jako Kilián a Josef Hasil z Prachatic, který působil u Zvonkové. Na oba se vzpomíná jako na Krále Šumavy.

Od 1. ledna 1949 působil na Kvildě útvar Pohraniční stráže Sboru národní bezpečnosti, který tu zřídil přísně střežené pohraniční pásmo s Německem. Dokonce na tři roky (1951-1954) se sama Kvilda ocitla v hraničním pásmu. Od roku 1952 bylo v obci Velitelství praporu PS Kvilda a od 1.1.1966 zde vznikla rota PS, jejíž působnost byla ukončena až v roce 1990. Od roku 1953 byla na hranicích Československa budována regulérní "železná opona" a s ní skončili i slavné přechody Králů.

Výlety

Šumavou na kole
Široké možnosti mají cyklisté. Na dobře vyznačené cyklotrasy potřebujete svačinu a zámek na kolo, některá místa jsou totiž jen pro pěší. Podívejte se sami na nejkrásnější místa národního parku.

Ubytování U hamru

© 2010-2023 Apartmán Kvilda 9 | XHTML | CSS